Pardubický kraj společně s Krajskou hospodářskou komorou Pardubického kraje pozval zájemce o sociální podnikání na konferenci do družstva Ergotep, kde mohli získat aktuální informace z Ministerstva práce a sociálních věcí, krajského úřadu i zkušenosti z již fungujících sociálních podniků.

Zástupci hostitelského družstva Ergotep seznámili účastníky s novým projektem Ergoprogress. V jeho rámci chce vytvořit metodiku vzniku plnohodnotných integračních sociálních podniků, která by se uplatnila v celostátním měřítku.

„V sociálním podnikání vidíme velký potenciál, a to i přesto, že v České republice k němu stále chybí legislativa. Jeho cílem je nejen udržitelné podnikání, ale také společensky prospěšná nadhodnota v podobě zaměstnání lidí, kteří jsou znevýhodněni na trhu práce, a naplnění určitých místních nebo environmentálních potřeb,“ uvedl na úvod radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

 

konference par02

 

Sociální podnikání je podporováno dotacemi a granty z Evropské unie, ministerstva i kraje, do budoucna by se ale hlavním nástrojem pomoci mohly stát výhodné úvěry spojené s odbornou pomocí a konzultací. Ministerstvo buduje síť lokálních konzultantů, expertů a koučů, organizuje stáže v úspěšných sociálních podnicích a také provozuje web. Dotace na sociální podnikání vypisují i některé místní akční skupiny.

Pro osoby se zdravotním postižením a pro firmy, které takové osoby zaměstnávají, poskytuje bohatou škálu pomoci také Úřady práce. V Pardubickém kraji je z celkového počtu asi 11 tisíc podniků 170 takových, které zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením.

 

Mgr. Herynková Pavlína