24. dubna 2019 se na půdě Ministerstva práce a sociálních věcí uskutečnil další z podpůrných seminářů v rámci projektu „Podpora sociálního podnikání v ČR pokračuje,“ tentokrát na téma Integrace a podpora zaměstnanců sociálních podniků. Seminář byl určen především pro nové a začínající sociální podnikatele, kteří se chtějí dozvědět zajímavé informace z oblasti integrace zaměstnanců cílových skupin.

Semináře se vzhledem k tématu ujal Bc. Petr Herynek, spoluzakladatel a předseda družstva invalidů Ergotep, který je rovněž členem správní rady nestátní neziskové organizace Tessea, z. s., zastřešující sociální podniky v celé České republice. Od roku 2011 je také osobou pověřenou zastupováním Charty sociálního podnikání ve věci vyjednávání legislativních pravidel sociální reformy. Díky těmto zkušenostem a dlouholeté praxi v oblasti sociálního podnikání je Bc. Petr Herynek expertem na téma integrační sociální podnikání. Cílem projektu Podpora sociálního podnikání v ČR pokračuje především rozvoj podpůrné sítě lokálních konzultantů, odborných poradců a možností stáží pro začínající nebo rozvíjející se sociální podnikatele. V rámci semináře Integrace a podpora zaměstnanců sociálních podniků, byl všem přítomným účastníkům, kteří zaměstnávají osoby z různým handicapem, vymezen rámec integračního sociálního podnikání ve společnosti, návaznost na obecné principy sociálního podnikání, segmentace a implementace integračního sociálního podnikání na podporovaný trh práce. Tato teoretická část má začínajícím sociálním podnikatelům usnadnit orientaci v problematice sociálního podnikání, pomoci pochopit jednotlivé druhy sociálního podnikání a rozdíly mezi jednotlivými segmenty integračního sociálního podnikání, a tím tak celkové přispět k rozvoji jejich kompetencí v problematice sociálního podnikání. Na problematice integrační personalistiky v rámci segmentu integračního sociálního podnikání osob se zdravotním postižením Bc. Petr Herynek detailně představil fungování psychosociální podpory cílové skupiny v praxi. V neposlední řadě bylo pro všechny přítomné zajímavým tématem, jak prakticky využít společenské příležitosti v propojení podporovaného trhu práce a integračního sociálního podniku.

Účastníci semináře také využili možnosti individuálních konzultací ke svým podnikatelským aktivitám, a to jak v průběhu, tak i po skončení semináře. Semináře včetně konzultací jsou v rámci tohoto projektu zdarma.

Ing. Lucie Macháčková 
Zdroj: ceske-socialni-podnikani.cz