Studenti z Obchodní akademie Olgy Havlové v Janských Lázní se účastnili přednášky o integračním sociálním podnikání, kterou vedli gentlemani Bc. Petr Herynek, předseda družstva Ergotep a Ing. Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov. S radostí zveřejňujeme a děkujeme za pěkná slova.
Povědomí o sociálním podnikání se dostává i na Obchodní akademii Olgy Havlové
Profesionalitu, energii a motivaci vnesli, v pátek 12. 4. 2019 do auly naší školy v Janských Lázních, velmi úspěšní gentlemani. Těmi byli Bc. Petr Herynek, předseda družstva Ergotep,
d. i. a Ing. Antonín Nekvinda, který působí v neziskové organizaci Sdružení Neratov, z. ú. Tím pádem velice zkušená dvojice pánů v oblasti již zmíněného sociálního podnikání.
O co se vlastně jedná? Je to vlastně soubor aktivit prospívající společnosti a životnímu prostředí. Stará se o začlenění lidí se zdravotním, ale i sociálním znevýhodněním do pracovního procesu. Nejméně 51 % ze zisku musí jít zpátky na rozvoj sociálního podniku. Rovněž jsme se dozvěděli, co přesně je chráněný trh práce (CHTP), jaké nám handicapovaným přinese výhody a proč je pro nás nejlepší možnou volbou. Do tohoto spadá i integrační sociální podnik (ISP), který zaměstnává výše zmíněné osoby začleněné do SP znevýhodněné na CHTP.
Jakkoliv nezáživně to může znít, nenechte se mýlit. Probírat toto téma je pro nás studenty velice důležité. Přednášky se účastnil třetí, čtvrtý a pátý ročník obchodní akademie a druhý a třetí ročník obchodní školy. Tudíž ročníky, které jsou skoro, nebo úplně u konce. Mělo nás to motivovat k uskutečnění vlastních projektů a znova nás upozornit na důležitost samostatnosti. V dnešním světě sociální vyspělosti se zdravotně handicapovaným v některých zařízeních vše až moc zpřístupňuje. Můžeme tak snadno zlenivět a čekat, že za nás všechno udělají ostatní. A pak? Dostaneme od světa tam venku pořádnou facku. Právě na toto upozorňoval pan Petr Herynek. Realizovat plány, vystoupit z komfortní zóny, pracovat na svých dovednostech, přemýšlet nad budoucností. Řekla bych, že v těchto bodech přednáška svůj účel splnila.
Nesmím zapomenout ani na pana Antonína Nekvindu, který to celé oživil svojí energií, humorem, zkušenostmi a zážitky. Například koncert Boba Dylana a Leonarda Cohena, na kterém byl. Úžasní hudebníci s úplně odlišným přístupem k publiku. Proč o tom vyprávěl? Dá se to krásně přirovnat k zaměstnavateli osob se zdravotním postižením a ISP. Dva pojmy, které se mohou zdát stejné, ale nejsou. ISP se od zaměstnavatele OZP liší například právě v přístupu k zaměstnanci. Pomáhá v kariérním rozvoji a osamostatnění, přizpůsobení prostředí, zajištění ubytování. Všechno zmíněné a mnohem víc zajišťuje v sociálním podniku integrační personalistika.
Píšu moc složitě? Nechte mě to zjednodušit. Pro člověka se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním je ISP skvělá možnost, jak se začlenit a rozvíjet se.
Už se blížím ke konci. Musím ještě zmínit, že s panem Petrem Herynkem a Ergotepem, d. i. bude naše škola i nadále spolupracovat a žáci si v této problematice budou prohlubovat své znalosti. Osobně se těším. Je to další úžasná příležitost. Touto cestou bych chtěla poděkovat oběma pánům, jmenovitě panu Nekvindovi a panu Herynkovi, ale i paní učitelce Štěpánkové, bez které by se to neuskutečnilo.
Tereza Ryšlavá