Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Stolpersteine! Kameny, o které je doslova třeba klopýtnout!

I Proseč se již řadí mezi města, kde „Stolpersteine“ mají. Dne 31. srpna bylo slavnostně položeno a odhaleno prvních 7 kamenů za rodinu Kopperlových, Salomona Kopperle (zakladatel historicky první továrny na výrobu dýmek v Proseči), Jindřicha Kopperle, Marii Kopperlovou, Josefa Kopperle, Irmu Kopperlovou, MUDr. Benna Kopperle a Petra Kopperle.
Odhalení Stolpersteine se uskutečnilo díky iniciativě paní Stanislavy Češkové, která dala podnět k položení „Stolpersteine“ v Proseči. Společně se starostou města Proseč, Ing. Janem Macháčkem tak odhalili prvních 7 „Stolpersteine“ v Proseči. Pan starosta uvedl, že v pokládání „Stolpersteine“ bude město Proseč v příštím roce pokračovat, čímž vznikne nová tradice. Ceremoniál proběhl za přítomnosti PhDr. Jana Roubíneka, ředitel památníku Terezín a Daniela Vaňka, kantora (chazana) Federace židovských obcí v ČR, který nad oběťmi pronesl modlitbu za zemřelé.

kamen zmizelych3

kamen zmizelych2


Stolpersteine, taktéž kameny zmizelých jsou doslova „kameny", o které je třeba klopýtnout či alespoň zavadit pohledem. Jedná se o dlažební kostky s mosazným povrchem, o rozměru 10x10x10 centimetrů, vsazené do chodníku před domy, respektive poslední místo pobytu obětí holocaustu a nacistického režimu. Ve velké většině případů připomínají osudy lidí židovského původu, kteří byli nacisty deportováni a poté zavražděni v koncentračních táborech či vyhnáni ze svých domovů nebo dohnáni k sebevraždě. Stolpersteiny jsou umísťovány do chodníků v jakýchsi „trsech“ po vyvražděných rodinách tak, aby jejich členové byli aspoň tímto způsobem pohromadě.

kamen zmizelych4


Původně se jednalo o projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem, první v současné podobě roku 1995. Pokládá je dodnes po celé Evropě. Od roku 2008 se „Stolpersteine“ nacházejí i v chodnících ve městech v České republice. K roku 2020 nebyl doposud celkový počet vyčíslen, k roku 2018 bylo položeno přibližně přes 67 tisíc těchto kamenů po celém světě.

ZAJÍMAVOST: Náklad na výrobu jednoho „Stolpersteinu“ je 120 eur, tedy přes tři tisíce korun. Projekt je neziskový a podporují ho soukromí dárci a také některé židovské organizace. Kameny zhotovuje ručně berlínský sochař Michael Friedrichs-Friedlaender.

Text: Jan Forbelský

Kam dál

Čtvrté vydání Ergonovin letí k vám

Čtvrté vydání Ergonovin letí k vám

Uteklo to jako voda a my pro vás máme další vydání firemních novin. Na co se můžete těšit tentokrát?

Číst dál

Ergotep na MediaGuru

Ergotep na MediaGuru

Mnohaletou spolupráci družstva Ergotep a společnosti TESCOMA skvěle popsal Radim Roženek, vedoucí oddělení on-line obchodu ze zlínské TESCOMY na nedávné konferenci Eshopista.

Číst dál

Hrajeme fair play

Hrajeme fair play

Fair play, znamená rovná hra, čistá hra. Nový partner, se kterým již téměř dva měsíce družstvo Ergotep společně pomáhá má jméno: Fairshop.cz

Číst dál

Cena Mgr. Lenky Pokorné

Cena Mgr. Lenky Pokorné

Cena Mgr. Lenky Pokorné je udělována zaměstnancům nebo spolupracovníkům skupiny Ergotep, kteří dokázali svým mimořádným činem zachránit lidský život, nebo svým lidským přístupem a konáním poskytli výjimečnou pomoc člověku v nouzi.

Číst dál