„Připomínáme si dobu, kdy se běžně stávalo, že lidé byli potrestáni ne za to, co udělali, ale za to, jak se narodili a kým byli,“ uvedl Karel Wiener, tehdejší tajemník Židovské obce v Praze.

I Proseč se již řadí mezi města, kde „Stolpersteine“ mají. Dne 31. srpna bylo slavnostně položeno a odhaleno prvních 7 kamenů za rodinu Kopperlových, Salomona Kopperle (zakladatel historicky první továrny na výrobu dýmek v Proseči), Jindřicha Kopperle, Marii Kopperlovou, Josefa Kopperle, Irmu Kopperlovou, MUDr. Benna Kopperle a Petra Kopperle.
Odhalení Stolpersteine se uskutečnilo díky iniciativě paní Stanislavy Češkové, která dala podnět k položení „Stolpersteine“ v Proseči. Společně se starostou města Proseč, Ing. Janem Macháčkem tak odhalili prvních 7 „Stolpersteine“ v Proseči. Pan starosta uvedl, že v pokládání „Stolpersteine“ bude město Proseč v příštím roce pokračovat, čímž vznikne nová tradice. Ceremoniál proběhl za přítomnosti PhDr. Jana Roubíneka, ředitel památníku Terezín a Daniela Vaňka, kantora (chazana) Federace židovských obcí v ČR, který nad oběťmi pronesl modlitbu za zemřelé.

kamen zmizelych3

kamen zmizelych2


Stolpersteine, taktéž kameny zmizelých jsou doslova „kameny", o které je třeba klopýtnout či alespoň zavadit pohledem. Jedná se o dlažební kostky s mosazným povrchem, o rozměru 10x10x10 centimetrů, vsazené do chodníku před domy, respektive poslední místo pobytu obětí holocaustu a nacistického režimu. Ve velké většině případů připomínají osudy lidí židovského původu, kteří byli nacisty deportováni a poté zavražděni v koncentračních táborech či vyhnáni ze svých domovů nebo dohnáni k sebevraždě. Stolpersteiny jsou umísťovány do chodníků v jakýchsi „trsech“ po vyvražděných rodinách tak, aby jejich členové byli aspoň tímto způsobem pohromadě.

kamen zmizelych4


Původně se jednalo o projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem, první v současné podobě roku 1995. Pokládá je dodnes po celé Evropě. Od roku 2008 se „Stolpersteine“ nacházejí i v chodnících ve městech v České republice. K roku 2020 nebyl doposud celkový počet vyčíslen, k roku 2018 bylo položeno přibližně přes 67 tisíc těchto kamenů po celém světě.

ZAJÍMAVOST: Náklad na výrobu jednoho „Stolpersteinu“ je 120 eur, tedy přes tři tisíce korun. Projekt je neziskový a podporují ho soukromí dárci a také některé židovské organizace. Kameny zhotovuje ručně berlínský sochař Michael Friedrichs-Friedlaender.

Text: Jan Forbelský